زعفران

پیاز زعفران

پیاز زعفران

همانطور که می دانید هر گیاهی دارای یک پیاز می باشد و زعفران هم از این امر مستثنی نیست. این پیاز زعفران دارای یک غلاف قهوه ای رنگ می باشد. گیاه زعفران گیاهی کوچک و چند ساله است که ارتفاع آن بین 10 الی 30 سانتی متر می رسد که از میان پیاز یا قاعده ساقه تعدادی برگ بسیار باریک و دراز خارج می شود و از وسط این برگ ها ساقه گلدار خارج می شود . پیاز زعفران در فصل خاصی از سال کاشته می شود که در ادامه به شما توضیح خواهیم داد . شاید بخواهید بدانید که هر کیلو پیاز زعفران، حدوداً چه تعداد است باید گفت که هر کیلو پیاز زعفران بطور میانگین بین 100 الی 120 عدد می باشد .

پیاز زعفران

در هنگام خرید پیاز زعفران با کیفیت، باید به نکات زیر توجه فرمائید :

1- سالم بودن پیاز ( عاری از قارچ و کنه )

2- میزان خاک همراه پیاز زعفران

3- میزان رطوبت مناسب پیاز

4- درشت بودن پیاز

که عوامل بالا نیز در قیمت پیاز زعفران تاثیر به سزایی دارد ، یعنی اگر تمام شرایط بالا را نیز داشته باشد قیمت پیاز بیشتر می شود و داشتن این شرایط می تواند بازدهی بسیار بالایی از نظر گلدهی داشته باشد.

پیاز زعفران

در ادامه می پردازیم به شرایط کاشت پیاز زعفران :

زمینی که برای کاشت زعفران انتخاب می کنید باید مناسب این کار باشد ، در تهیه زمین جهت کاشت زعفران نیاز است توجه خاصی معمول شود. ابتدا در پائیز و زمستان زمین را شخم عمیق بزنید در صورتی که شرایط مناسب نبود یا دسترسی به ماشین آلات (تراکتور ) مقدور نبود می توان شخم را در انتهای فصل بهار یا اویل تیرماه انجام داد . در مرداد و یا شهریور پس از پخش کردن کود حیوانی و فسفات آمونیوم زمین را به صورت فارو در آورید و آن را جهت کشت آماده نمائید.

در واقع فصل کاشت پیاز زعفران از آخر خرداد شروع و تا پایان آبان ماه ادامه دارد که با توجه به آب و هوای هر منطقه متفاوت می باشد مثلاً در مناطقی که آب و هوای سردی دارد می بایست نسبت به مناطق دارای آب و هوای گرم اقدام نمائید و چنانچه زمان کاشت در سال اول زودتر انجام پذیرد مقدار گل و زعفران بیشتری برداشت خواهید نمود.

سایر شرایط عبارت اند از : انتخاب کود مناسب ، نحوه آبیاری و مراقبت های لازم می باشد که در مقالات بعدی به شما نحوه کاشت پیاز زعفران را آموزش خواهیم داد .

 

 

جهت خرید زعفران و خرید پیاز زعفران می توانید روی بنر زیر کلیک کنید

خرید زعفران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *