گل زعفران

  • تاریخ انتشار : 2017/12/09
  • دسته بندی : زعفران
  • نظرات : 0

گل زعفران همانطور که قبلاً گفته شد گیاهی چندین ساله است ارتفاع این گیاه بین 10 الی 30 سانتی متر می باشد که دارای 3 شاخه (کلاله ) به رنگ قرمز مائل به رنگ نارنجی و همچنین دارای سه پرچم منتهی به مادگی می باشد . گلبرگ های این گیاه بنفش رنگ می باشد. گل زعفران از پیاز زعفران طی مراحل و طی گذشت مدت زمان خاصی روئیده می شود . در ادامه اجزای گل زعفران را نام می بریم .

گل زعفران

گیاه زعفران که با نام علمی crocus sativus L در جهان شناخته شده است از قسمت های مختلفی تشکیل شده است مانند : گلبرگ ، پیاز، کلاله و پرچم که در تصویر زیر می توانید آن را مشاهده نمائید . مهمترین بخش زعفران ، قسمت قرمز رنگ (کلاله زعفران) که به طول تقریبی 30 میلی متر می باشد .

اجزای زعفران

اجزای زعفران

 

همینطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید قسمت تحتانی پیاز زعفران می باشد که در مقالات پیشین تعریفی از آن را بیان نمودیم .

نحوه برداشت گل زعفران و نگهداری آن :

حتماً می دانید که فصل برداشت زعفران از اوایل آبان شروع می شود و تا اواسط آذر ماه و در برخی مناطق تا اواخر پائیز نیز ادامه دارد ، عملیات برداشت گل معمولاً بصورت دستی انجام می شود . مدت کوتاهی بعد از آبیاری ابتدایی و اولیه ، جوانه های زعفران شروع به رشد خواهند کرد . به محض ظاهر شدن اولین گل های زعفران برداشت محصول آغاز میشود زمان مناسب برداشت گل زعفران به شرایط زمین و محیط بستگی دارد . پروسه ی برداشت گل زعفران نهایتاً 20 الی 25 روز زمان خواهد برد که این هم بستگی به متراژ زمین دارد .

برای نگهداری گل زعفران می بایست آن ها را پس از برداشت در جایی خنک نگه بدارید هر چند که پیشنهاد می شود سریع تر گل زعفران برداشت شده را پاک نموده و خشک نمائید چراکه عمر گل زعفران کمتر از 7 روز می باشد . پس از خشک کردن زعفران می بایست در درون ظروف شیشه ای قرار دهید تا خاصیت و عطر آن ها از بین نرود .

 

 

جهت خرید زعفران و خرید گل زعفران روی بنر زیر کلیک کنید

خرید زعفران

 

  نظرات