زعفران

خواص درمانی زعفران | درمان اسهال با زعفران

خواص درمانی زعفران | درمان اسهال با زعفران

زعفران در طب سنتی قدیم:

در گذشته برخی برای زعفران (saffron) خواص درمانی زیادی کشف کرده اند که از جمله فواید زعفران می توان به این موارد اشاره کرد:

آرام بخش، خلط آور، نشاط آور، تحریک کننده معده، محرک قوه باء ، بر طرف کننده اسپاسم، پیش انداختن قاعدگی و نیز به عنوان عامل سقط جنین.

همچنین از زعفران جهت درمان اسهال خونی، سرخک، تب، یرقان، بزرگ شدن کبد، بزرگ شدن طحال، عفونت مجاری ادراری، وبا، دیابت و درمان بیماریهای پوستی استفاده می شده است.

در کدکس دارویی انگلستان استفاده از آن به صورت شربت زعفران، گلیسیرین زعفران و تنتور زعفران نام برده شده است.

زعفران اشتها آور است و هضم غذا را خیلی آسان می کند. اسانس موجود در آن بر روی اعصاب، اثر آرام بخش دارد و در رفع بی خوابی هایی که منشا عصبی دارد موثر است.

روی انتهای رشته های عصبی و همچنین نایژه ها و نایژکها اثر می کند و در نتیجه معالجه برونشیت های مزمن و ناراحتی های سینه نقش دارد. در هندوستان از آن برای درمان بیماری های کلیه، کبد و مثانه و همچنین مداوای وبا استفاده می کنند.

به صورت استعمال خارجی نیز در درمان بیماریهای پوستی مانند زرد زخم بکار می رود. در طب عامیانه برای اختلالات خونی، ضربان قلب، ترس، هیستری، آبله، افسردگی، شوک و اسپاسم بکار می رود.

 

 

خواص دارویی زعفران در امروز:

در سالهای اخیر با توجه به شناسایی دقیق ترکیبات زعفران، تحقیقات زیادی در خصوص اثرات درمانی اجزا تشکیل دهنده زعفران صورت گرفته و توجه به اثرات بیولوژیکی و کاربردهای دارویی آن افزایش یافته است.

تحقیقات اخیر، کاهش سطح بیلی روبین خون به وسیله زعفران را تأیید کرده است. کاهش کلسترول و تری گلیسیرید، با مصرف کروسین و کروستین توسط گانیر و جونز گزارش شده است.

زعفران به خاطر داشتن کروستین به صورت غیر مستقیم به کاهش سطح کلسترول در خون کمک شایانی می کند. در مورد اثرات ضد سرطانی زعفران نیز گزارشهای متعددی در سالهای اخیر منتشر شده است.

 

 

پایان مطلب / The End

 

 

با کدامیک از برندهای زعفران آشنایی دارید ؟

1- نوین زعفران

2- زعفران سحرخیز

3- زعفران ملل

4- زعفران بدیعی

5- نوین زعفران

6- زعفران گلیران

7- زعفران مصطفوی

برای خرید زعفران ، زعفران ممتاز ، زعفران اصل ، زعفران سرگل ، زعفران نگین و انواع زعفران می توانید کلیک کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *