زعفران

مرغوب ترین و ارزان ترین زعفران از آن ایران است

مرغوب ترین ,ارزان ترین زعفران ,زعفران

بررسی ها و مطالعات نشان دهنده این است كه قیمت زعفران در بازار جهانی به مراتب بیشر از قیمت‌هایی است كه در سال‌های اخیر توسط ایران در بازار های داخلی به فروش میرسد
به عنوان مثال اسپانیا با خرید زعفران ایران و مخلوط كردن زعفران سایر كشورها از جمله خود اسپانیا و پس از مراحل بسته‌بندی در یك زنجیره بازاریابی، زعفران را تا كیلویی  25 میلیون تومان نیز در بازارهای مختلف به فروش رسانیده است.
و نیز در باراز خرده فروشی زعفران در اروپا هر گرم زعفران درجه یک اسپانیا با قیمتی حدود 6 یورو به فروش میرسد.
زعفرانی  كه در اسپانیا تولید میشود و با گواهی DOA به بازار عرضه میشود بیش از هر نوع دیگری در جهان معرفی شده است.

مرغوب ترین و ارزان ترین زعفران از آن ایران است

زعفران یونان ارزان‌ترین محصول در سطح اروپا است كه یك گرم آن به ارزش یك سنت در بازار به فروش می‌رسد، البته گاهی این رقم تا سه و حتی چهار یورو نیز بالا می‌رود.
اما به طور كلی قیمت خرده فروشی زعفران كه مهم‌ترین و سودآورترین بخش تجارت و بازرگانی زعفران است، دارای نوسانات زیادی در قیمت است.
این جریان از قاعده خاصی پیروی نمی‌كند و بسته به نوع بسته‌بندی، علامت تجاری و كیفیت زعفران شاهد قیمت‌های متغییر بسیار زیادی در بازارهای مختلف است.
به عنوان مثال قیمت زعفران که در سال‌‌های 2008-2005 در دو بازار مصرف زعفران در امارات متحده عربی و ایالات متحده آمریكا اخذ شده ، نشان دهنده تغییرات و تفاوت‌های چشمگیر قیمتی بین انواع زعفران است.
اسپانیا به عنوان بزرگ‌ترین وارد كننده و دومین صادر كننده بزرگ زعفران جهان، مطابق با آمار منتشر شده از سوی وزارت خوارو بار و كشاورزی بیش از 80 درصد زعفران را از ایران وارد می‌كند.
اسپانیا قسمت اعظم زعفران وارداتی از ایران را به دلیل كیفیت بالای آن با بسته‌بندی مجدد و در بسته‌بندی‌های كوچك به بازار اروپا و آمریكا مجددا صادر كرده كه گاهی در بسته‌بندی‌های زعفران اسپانیایی با افت كیفیت محصول زعفران نیز همراه می‌شود.
زعفران ایران با توجه به گزارش سازمان خوار و بار جهانی به لحاظ مرغوبیت و كیفیت بهترین زعفران جهان، اما به لحاظ قیمت ارزان‌ترین زعفران نیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *