زعفران

تشخیص زعفران اصلی

تشخیص زعفران اصلی

با توجه به قیمت بالای این محصول تمامی مصرف کنندگان میخواهند که زعفرانی مرغوب و با کیفیت را خریداری نمایند. ما در این مقاله میخواهیم به شما آموزش دهیم که چطور میتوان زعفران اصل را از زعفران تقلبی تشخیص داد.

تشخیص زعفران اصلی

زعفران مرغوب  وقتی روی سطح آب گرم یا ولرم پخش شود فورا به شکل مشخصی که قابل شناسایی از پرچم های زعفران یا قطعات کوچک گل گلرنگ و گل همیشه بهار است در می آید.
یکی از موارد تقلب در زعفران استفاده از رنگهای شیمیایی و مصنوعی جهت رنگ کردن زعفران است که استفاده از آنها در صنعت زعفران غیر مجاز می باشد. معمول ترین این رنگها شامل: تارترازین، Orange II، آمارانت، سانست یلو، Ponceau 4R، کینولئین یلو می باشد.
در مواردی نیز مشاهده شده است که برخی از تولید کنندگان غیر مجاز اقدام به اسپری کردن شکر و نمک به زعفران می کنند تا از لحاظ وزنی افزایش یابد . شما میتوانید در هنگام خرید آن را مزه کنید , طعم زعفران اصل تلخ است اما در صورتی که مزه آن به سمت شوری و یا شیرینی بود اطمینان  داشته باشید که  زعفران دارای ناخالصی می باشد.
اگر زعفران از فروشگاه ها و مراکز غیر معتبر خریداری شود ممکن است ناخالص باشد ، چون برخی از سودجویان با افزدون ناخالصی به زعفران و بسته بندی و پلمپ آن اقدام به فروش زعفران می نمایند . پس بهتر است زعفران را از مراکز و شرکت های معتبر خریداری نمایید.


بر طبق استاندارد ملی، موارد زیر نباید در زعفران مرغوب دیده شود:
موارد فیزیکی نامطلوب که عبارتند از: وجود نخ، ریگ و شن، حشرات و کنه های زنده یا مرده، قارچ و کپک که با چشم غیر مسلح دیده شود و نیز وجود الودگی جوندگان و پرندگان.

در نتیجه توصیه می گردد با وجود موارد زیاد تقلب در زعفران و تشخیص سخت آن برای عموم ، حتما از زعفران هایی که دارای مجوز رسمی از اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی و اداره نظارت بر مواد غذایی می باشند ، استفاده نمایید بدیهی است که برای حصول اطمینان باید آرم استاندارد ، آرم پروانه ساخت و یا کد بهداشتی را بر روی بسته بندی محصولات مشاهده نمایید.

و ما مفتخر هستیم که دارای نماد اعتماد الکترونیک وزارت صنایع می باشیم  و محصولی استاندارد را به مشتران خود ارائه میدهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *