زعفران

ترکیبات شيمیایی زعفران

زعفران

در این مقاله میخواهیم برایتان شرح دهیم که زعفران از چه عناصر شمیایی تشکیل شده است

كلاله گیاه زعفران دارای تركیبات شیمیایی فراوانی است از جمله: كربوهیدرات ها، مواد معدنی، موسیلاژ، ویتامین ها به ویژه ریبوفلاوین و تیامین رنگدانه ها شامل كروسین، آنتوسیانین، كاروتن، لیكوپن، زیگزانتین ، یك اسانس معطر ترپنیك به نام  سافرانال، و مواد  طعم دهنده (پیكروكروسین) .
كلاله زعفران كه در واقع قسمت اصلی زعفران تجارتی را تشكیل می دهد دارای رنگ، طعم و عطر بخصوصی است كه هر یك از این ویژگیها مربوط به یك دسته از تركیبات شیمیایی خاص میشود و تا كنون برخی از آنها شناخته شده است .
رنگ زعفران: اصلی ترین عامل ایجاد قدرت رنگی در زعفران تركیبی است به نام كروسین به فرمول شیمیایی O24 H64 C44 . كروسین یكی از چند كارو تنوئید محدود موجود در طبیعت است كه به آسانی در آب حل می شود. این حلالیت یكی از دلایل كاربرد  وسیع آن به عنوان رنگ دهنده در مواد غذایی و دارویی نسبت به سایر كارو تنوئیدها می باشد.  این ماده برای اولین بار توسط Solomon و Carrar به شكل كریستال بدست آمد.

ترکیبات شمیایی زعفران
ترکیبات شمیایی زعفران
سافرانال یك مایع روغنی فرار است كه در جریان بخار آب دارای لكه زرد روشن است و در اتانول، متانول و اتر نفت به خوبی حل می شود.
برای جدا كردن روغنهای اتری آن زعفران را با آب مقطر تحت جریان گاز co2 تقطیر  می کند و قسمت تقطیر شده را با اتر استخراج مینماید، سپس اتر را تبخیر میكنند. روغن حاصل مایع زرد رنگی است كه دارای بوی شدید زعفران می باشد. این ماده جزء ترپن ها بوده، در مقابل اكسید اسیون بسیار حساس است وباید در شرایطی خاص نگهداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *