زعفران

بهترین شیوه مصرف زعفران

دم کردن زعفران

با سلام و درود

در مقاله قبلی شما را با نحوه نگهداری از زعفران آشنا ساختیم. در این نوشته میخواهیم در رابطه با بهترین شیوه مصرف زعفران صحبت کنیم.با ما همراه باشید

بهترین شیوه مصرف زعفران

بهترین روش استفاده از زعفران بدین شکل است که شما زعفران را درون هاون کوچک مخصوص زعفران و یا آسیاب های کوچک مخصوص زعفران بریزید و کاملا آسیاب نمائید ) در مناطق مرطوب توصیه می گردد به همراه زعفران مقدار بسیار کمی شکر یا قند نیز آسیاب شود ) سپس زعفران سائیده شده را به نصف استکان آبجوش اضافه کنید و در همین حین یک تکه یخ داخل آبجوش بیاندازید (این کار باعث شوک به زعفران می شود و زعفران بیشتر رنگ می دهد) و سپس روی استکان نعلبکی بگذارید و در جایی گرم قراردهید تا دم بکشد . دقت داشته باشید که هیچگاه استکان را در برابر شعله مستقیم قرار ندهید و از بخار شدن محلول جلوگیری کنید . پیشنهاد می دهیم از زعفران دم کن سنگی جهت دم کردن زعفران استفاده کنید تا از شکستن استکان دربرابر حرارت بالا جلوگیری شود.

نکته: هرچه آب ، بیشتر به جوش بیاید و هرچه زعفران بیشتر پودر شود ( نرم تر شود )، رنگ بیشتری پس می دهد .

گاهی مقدار بیشتر  زعفران باعث بهتر شدن رنگ آن می شود . این محلول زعفران را می توان داخل شیشه در بسته درون یخچال تا یک هفته نگهداری کرد , ولی بیش از یک ۱۰ روز لزج ( لیز و چسبناک ) می شود . زعفران را بهتر است که در موقع استفاده پودر کنید تا عطرش محفوظ بماند. و برای انواع غذا ها و نوشیدنی ها می توانید از محلول دم کرده آن استفاده کنید.

بهترین شیوه مصرف زعفران

طریقه نگهداری از زعفران

زعفران را بايد دور از نور و رطوبت نگهداری کرد، زعفران را در ظروف شيشه اي يا فلزي دربسته نگهداري نمایید. توجه داشته باشید اسانس زعفران قابل تبخير شدن است، بنابر این درب ظرف زعفران را ببندید درصورت باز ماندن درب ظرف، اثرات داروئی و کیفیت زعفران كاهش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *