قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس

فروشگاه اینترنتی مشهد زعفران | خرید زعفران اصل

خریدی متفاوت از فروشگاهی متفاوت

0098-9151083963 از ساعت 8 صبح الی 22 شب
پاسخگویی فقط از طریق تلگرام

زعفران در اقتصاد ایران

سابقه کشت زعفران به بیش از ۲۵۰۰ سال قبل بر می گردد و این گیاه ظاهراً بومی یونان و مناطق مدیترانه ای است، ولی عده ای بر این اعتقاد هستند که رویشگاه اولیه زعفران در دامنه کوه های زاگرس بویژه ناحیه الوند در ایران بوده است. هر چند در گذشته این گیاه در ایران مرکزی کشت می شده است در حال حاضر زراعت آن به جنوب خراسان و چند نقطه دیگر کشور از جمله  فارس، کرمان و یزد محدود شده است. ایران بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان است و بیش از ۹۰%زعفران جهان در ایران تولید می شود.

زعفران در اقتصاد ایران

زعفران در اقتصاد ایران

این گیاه دارای امتیازات ویژه ای از قبیل نیاز به آب کم، فصل رشد مطلوب از نظر کشاورزان پاییز و زمستان و اوایل بهار و اشتغال زایی فراوان دارد و یکی از منابع اصلی درآمد کشاورزان تولید کننده زعفران می باشد. هر هکتار زعفران در طول یک سال زراعی ۲۷۰ نفر روز کار تولید می کند که با توجه به سطح زیر کشت ۴۷۲۰۸ هکتاری آن سالانه بیش ۷/۱۲ میلیون نفر روز کار ایجاد می گردد. تولید زعفران ایران در سالهای مختلف دارای نوسانات زیادی است و عمدتاً تابع نزولات جوی در مناطق تولید است.

میزان صادرات زعفران و اهمیت زعفران در اقتصاد ایران

تولید زعفران ایران در سال ۱۳۹۵ به میزان ۲۰۰ تن بوده که بخش اعظم آن نیز به خارج از کشور صادر شده است. به دلیل گرایش جامعه به مصرف افزودنیهای طبیعی به جای انواع شیمیایی و سنتزی در مواد غذایی، استفاده از زعفران نیز به عنوان یک رنگ و طعم دهنده طبیعی رو به فزونی گذاشته است. امروزه زعفران در صنایع پخت و پز، قنادی، نوشابه و مصارف دارویی کاربردهای فراوانی دارد و اخیراً به دلیل اثرات بیولوژیکی مفید و خصوصاً ضد سرطان بودن آن مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر کلاله زعفران که بخش تجاری آن است از بقیه اندامهای آن نیز می توان استفاده نمود. از گلبرگ زعفران می توان رنگ خوراکی تهیه نمود، زیرا این بخش از گل دارای رنگیزه از نوع آنتوسانین می باشد. برگ زعفران در تغذیه دامهای اهلی قابل مصرف است و از بنه های کوچک که برای بذر مناسب نیستند نیز می توان در صنایع نشاسته سازی استفاده نمود.

 

جهت خرید زعفران درجه ۱ ، خرید زرشک اعلاء و خرید نبات اصل می توانید روی بنر زیر کلیک کنید

خرید زعفران

خرید زعفران